Subota, 27 srpnja, 2024

Rijeka pod Jakirom stigla do četvrtog mjesta, Osijeku se tresa europska pozicija

Iza nas je jedno jako uzbudljivo kolo HNL-a, gledali smo jednu od najluđih utakmica u zadnjih 10 godina, utakmica u kojoj je postignuto 9 pogodaka, vidjeli smo poraz Dinama od Šibenika, nevjerojatan niz Rijeke kojim su stigli do četvrte pozicije i još jednu pobjedu Hajduka u Osijeku.

Idemo redom, prva utakmica se odigrala ovog petka i zaista je povijesna. Gorica i Istra su odigrali ljepoticu kola, sezone i vjerojatno najzanimljiviju utakmicu otkad je HNL-a. Konačni rezultat je 5-4 za Goricu, a nevjerojatno zvuči podatak da je Istra do 79. minute imala vodstvo 3-1 i izgledalo je da će to biti nova pobjeda Istrijana koja bi ih gurnula na europske pozicije, ali onda šok i nevjerica. U pet minuta Gorica je postigla 3 pogotka i okrenula na 4-3, da bi Istra zabila u 94. minuti za izjednačenje, a već sljedeći napad uslijedio je novi pogodak Gorice i konačan rezultat.

U subotu prvu utakmicu su odigrali Lokomotiva i Slaven Belupo. Lokosi na krilima velike pobjede na Poljudu stigli su do još jednog slavlja. U Kranjčevićevoj ulici pao je Slaven Belupo, svemu je kumovao nesretan autogol koji je postigao Vinko Soldo u 47. minuti utakmice. Do kraja susreta se rezultat nije mijenjao i Lokomotiva lagano popravlja svoj skor u odnosu na lošu prošlu polusezonu, realno nisu daleko od mjesta koje može donijeti Europu.

U večernjem terminu veliko iznenađenje. Dinamo je poražen na Šubićevcu, jedan dosta veliki kiks Plavih koji su došli u Šibenik kao veliki favoriti. Ante Čačić je poslao najbolje što je imao na raspolaganju u ovom trenutku, ali igrači Dinama nisu djelovali dobro na terenu i na kraju više nego zasluženo pobjedu je odnio Šibenik. U prvom poluvremenu su nadigrali Dinamo i u dvije minute zabili dva pogotka, prvi je stigao u 40. minuti kad je pogodio Matić, dok je na 2-0 povisio Dolček. Dinamo je u drugom poluvremenu pokušavao, ali stigao je tek do jednog gola, zabio ga je Stefan Ristovski koji zabija dosta u zadnje vrijeme. Dinamo je imao 75% posjed lopte, ali sve u svemu razočaravajuća predstava.

U nedjelju smo gledali na Rujevici sraz Rijeke i Varaždina. Dva tima koja igraju jako lijep i atraktivan nogomet u zadnje vrijeme i pretendiraju na poziciju koja donosi Europu. Ovaj put je do pobjede stigla Rijeka koja pod Jakirevićem je najuspješnija momčad ove polusezone. Nevjerojatan posao radi Sergej, od ekipe koja je bila na dnu tablice uz Šibenik i Goricu doveo ih je do četvrtog mjesta koje potencijalno donosi kvalifikacije za Konferencijsku ligu, a imaju tek 2 boda manje od trećeplasiranog Osijeka. Rijeka je odigrala odličnu utakmicu, do prvog pogotka stigli su u 45. minuti kada je pogodio Selahi. A dva gola zabili su u drugom poluvremenu, prvo je pogodio Ampem u 53. minuti, a treći pogodak samo pet minuta poslije zabio je Banda. Varaždin je počasni pogodak zabio u 88. minuti, strijelac je bio Jelenić.

Zadnja utakmica ovog kola igrala se u Osijeku. Trećeplasirani Osijek dočekao je drugoplasirani Hajduk. Hajduk je stigao do druge pobjede u 2 tjedna na Gradskom vrtu. Osijek su svladali u kupu 2-1 za plasman u polufinale 1.3., a evo danas su ih svladali i u prvenstvu. Hajduk je u ovoj utakmici stigao do pobjede 2-0. Prvi pogodak iz kaznenog udarca postigao je Livaja u 28. minuti utakmice, na 2-0 je povisio 7 minuta poslije Melnjak nakon jedne gužve u šesnaest metara Osijeka. Do kraja utakmice pokušavali su domaćini doći do preokreta, ali iako su imali posjed lopte, nisu uspjeli niti u jednom trenutku svladati Lučića koji je čini se ustabilio se na poziciji prvog golmana u odsustvu Lovre Kalinića.

Nastavlja se bespoštedna borba za europske pozicije. Osijek je izgledao kao siguran učesnik kvalifikacija, ali užasne partije u zadnje vrijeme doveli su ih u opasnost, Rijeka je samo 2 boda ispod njih, a osmoplasirana Istra ima tek 5 bodova manje. Bit će jako uzbudljivo do kraja sezone.