Srijeda, 25 rujna, 2024

HNL uzbuđenja: Gorica se spektakularno sustigla Šibenik, Rijeka na trećem mjestu, Dinamo pobjegao Hajduku

Sjajan vikend loptanja na HNL terenima. Jedno od najzanimljivijih kola ove sezone, vidjeli smo nekoliko sjajnih utakmica i velikih promjena na tablici. Na čak tri utakmice vidjeli smo po 4 pogotka.

Prva važna utakmica igrala se u petak. Susreli su se timovi koji se bore za opstanak, Gorica je praktički bila otpisana uoči početka ovog proljetnog dijela jer su imali veliki zaostatak za Šibenikom, ali novi trener Sopić je odlično posložio momčad i nizom dobrih rezultata, uključujući i ovu veliku pobjedu u međusobnom srazu stigli su na samo jedan bod zaostatka za Šibenikom, a u ovom trenutku psihološka prednost prelazi na njihovu stranu s obzirom na fenomenalnu formu u zadnji 6-7 utakmica. Gorica je već u prvom poluvremenu riješila utakmicu. Nakon 18 minuta već je bilo 0-3 na semaforu Šubićevca, fenomenalni Toni Fruk zabio je dva gola i za jedan asistirao Ndockytu, a konačan rezultat u 42. minuti postavio je Slavko Bralić.

Prva utakmica u subotu, još jedna fenomenalna utakmica i na njoj 4 pogotka, ali nije bilo pobjednika. Bodove su podijelili Lokomotiva i Osijek. Jako uzbudljiva utakmica u kojoj je do vodstva stigao Osijek već u devetoj minuti kada je nakon lijepe asistencije Omerovića zabio Ramirez, a već u 22. minuti spektakularan gol škaricama zabio je Aliyu, a već u 31. minuti Špoljarić je imao veliku priliku zabiti iz jedanaesterca, ali sjajno je obranio Čavlina. Rezultat se nije mijenjao do 80. minute, iako su obe ekipe imale dobre prilike, ali onda zabija Kulenović nakon jednog dobrog perioda igre Osijeka koji nisu uspjeli iskoristiti, ali nije ih gol skroz uzdrmao, već pet minuta kasnije poravnao je Mierez svojim drugim golom na utakmici, ujedno to je konačan rezultat utakmice. Produžilo je to krizu Osijeka koji ne zna za pobjedu već deset utakmica i izgubili su treće mjesto koje uoči proljetnog dijela sezone činilo kao sigurica, ako se ne probude iz velike krize teško da će vidjeti Europu.

Nakon Osijeka i Lokomotive, zaigrali su Dinamo i Slaven Belupo i još jedna utakmica u nizu na kojoj smo vidjeli četiri pogotka, u ovom slučaju sve golove zabio je Dinamo na svom Maksimiru. Fenomenalna utakmica pod Igorom Bišćanom, vjerojatno najbolja predstava Dinama u 2023. godini, rezultat je mogao čak biti i uvjerljiviji. Dinamo je imao velikih prilika već u prvih 10ak minuta, ali prvi gol je stigao tek u 27. minuti kada je zabio Drmić, pa je onda sve krenulo. U 33. minuti povećao je Špikić nakon asistencije Perkovića, a za treći gol pobrinuo se Ivanušec nakon asista Baturine, jedna od najljepših akcija ove sezone, akcija koja se mora pogledati nekoliko puta. Konačan rezultat u 81. minuti postavio je Šutalo nakon još jedne asistencije fenomenalnog Baturine.

U nedjelju u ranijem terminu vidjeli smo prvu utakmicu bez golova u ovom kolu, ujedno i jedinu takvu. Varaždin i Istra koji se bore za to mjesto koje bi moglo donijeti kvalifikacije za Europu odigrali su dosta oprezno, iako je Varaždin imao inicijativu nije stvorio previše izglednih prilika, iako su od 76. minute imali i igrača više jer je pocrvenio mladi moldavski stoper iz redova Istre. Varaždin je na kraju utakmicu završio bez udarca u okvir gola, dok je Istra imala tek tri udarca u gol, ali poprilično neopasna. Varaždin je tako nakon ovog kola peti, dok je Istra šesta. Varaždin ima isto bodova kao četvrti Osijek, dok je Istra tek na bodu manje.

Posljednja utakmica kola, veliki Jadranski derbi odigrn je na Rujevici. Pobjedu na kraju nosi domaća momčad, znalo se odmah da će Rijeka biti favorit s obzirom da je Hajduk bio bez svoje dvije najveće zvijezde, zbog kartona nije bilo Livaje i Krovinovića, a pazite ovaj podatak. Otakako je Livaja stigao u Hajduk, nisu ni jednu utakmicu pobjedili kada on nije igrao u HNL-u, tako je bilo i u nedjeljnu večer u Rijeci. Riječane su do pobjede vodili Frigan i Marin. Frigan je vodeći pogodak za Rijeku postigao već u devetoj minuti utakmice nakon sjajnog ubačaja Vukčevića. U nastavku smo vidjeli nekoliko izglednih prilika Rijeke, Hajduk je zabio jedan pogodak koji je poništen nakon malog zaleđa Awaziema, Frigan je promašio priliku 1 na 1 s Lučićem, ali onad je u 75. minuti utakmicu riješio Marin nakon jedne kontre, Grgić je fenomenalno prošao po desnoj strani i Marinu nije bilo teško zabiti nakon što ga je poslužio na par metara od gola. Jakirović je opdradio strašan posao i ovom pobjedom Rijeka je od osmog mjesta na početku proljetnog dijela stigla do trećeg mjesta. Čak 26 bodova osvojili su u 2023. godini čime su najuspješnija momčad ovog dijela sezone.